Galatasaray ve Fenerbahçe’ye İstanbul’da unutulmaz karşılama!

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki Al – Awwal Park’ta Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanması planlanan Süper Kupa finalinin ertelenmesi Türkiye’yi deyim yerindeyse ayağa kaldırdı. Ezeli rakiplerin ortak bir tavır alarak maça çıkmaması tüm kulüplerin desteğini aldı. İki kulübü havalimanında karşılamak için havalimanlarına akın eden ve sabaha kadar bekleyen taraftarlar ellerindeki bayraklar ve Atatürk posterleri ile muhteşem görüntüler oluşturdular.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na inen Fenerbahçe kafilesinde en çok ilgiyi Başkan Ali Koç ile Teknik Direktör İsmail Kartal gördü. Taraftarlar, “Türkiye sizinle gurur duyuyor” tezahüratı yaptılar. İsmail Kartal da takım otobüsünden seslenerek, “Tüm taraftarlara buraya kadar geldiğiniz için çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. İstanbul Havalimanı’nda durum aynıydı.  Galatasaray kafilesini bağrına basan taraftarlar “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” şeklinde tezahüratlarda bulundular.

BÜYÜKEKŞİ: İYİ SENELER

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi dün öğleden sonra İstanbul’a geldi. Havalimanı çıkışında direkt aracına binen Büyükekşi, “İyi seneler diliyorum. Gereken açıklamaları yaptık zaten” ifadelerini kullandı, soru almadı. Yaşanan kriz sonrasında bir rahatsızlık yaşayan Büyükekşi, sağlık durumunun sorulması üzerine ise “Şimdi daha iyiyim” yanıtını verdi.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

T.C. İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde oynanması planlanan ancak organizasyondaki bazı aksaklıklar nedeniyle ertelenen Süper Kupa maçında İstiklal Marşı okunmasına ve Türk bayrağı açılmasına izin verilmeyeceği iddiasının doğru olmadığını bildirdi. Yaşanan bilgi kirliliği nedeniyle kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulduğu belirtilerek yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“TFF ve Suudi Arabistan yetkilileri, söz konusu müsabakanın bir milli maç olmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyetinin 100. yılı olması dolayısıyla İstiklal Marşı okunması ve Türk bayraklarının kullanılmasına yönelik uzlaşıya varmışlardır. Kulüpler, maçın hemen öncesinde takımların sahaya ısınmak için Mustafa Kemal Atatürk tişörtleriyle çıkma ve üzerlerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinin yazılı olduğu pankartlarla çıkma taleplerinin TFF ile Suudi yetkililer arasında daha önceden yapılan protokole eklenmesini talep etmişlerdir. Suudi Arabistanlı yetkililer, daha önce TFF ile yaptıkları anlaşmayla uluslararası yönetmelikler ve düzenlemeleri gerekçe göstererek maçın hemen öncesinde bu talepleri mevcut protokole eklemeyi kabul etmemiştir. Bu gelişmeler üzerine Devletimizin kurumlarına ve milletimizin değerlerine yönelik tasvip edilmesi mümkün olmayan hakaretamiz ifadelerin kullanıldığı görülmüştür.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir