iPhone 15, Apple’a ilk parasını kaybettirdi

Apple dört yeni iPhone modelini tanıtırken analistler yavaşlayan küresel akıllı telefon pazarı gölgesinde yapılması beklenen fiyat artışını yetersiz buldu.

Kamera güncellemeleri, materyal değişimi ve USB-C portu dışında geçtiğimiz seneki iPhone modellerine göre büyük bir sıçrama gözlenmeyen yeni seride giriş seviyesi iPhone’un ABD fiyatı 799 dolarda tutuldu. Sadece serinin en üst modeli iPhone Pro Max’in fiyatı 100 dolar artırılarak 1.199 dolara çıkarıldı.

LANSMAN BEĞENİLMEDİ
Evercore ISI Analisti Amit Daryanani bazı yatırımcıların Apple’dan daha geniş çaplı bir fiyat artışı beklediğini, bu yüzden lansmana pozitif tepki vermediğini belirtti.

Bloomberg Intelligence analistlerine göre bu fiyat artışı orta tek haneli büyüyen Apple’ın satış gelirlerini yüksek tek haneli seviyelere taşıyabilir.

Analistler Anurag Rana ve Andrew Girard’a göre Çin talebi bu senaryonun gerçekleşmesi üzerinde risk oluşturuyor. Apple’ın lansmanda sürpriz bir teknoloji açıklamaması ve fiyat artışlarını sınırlı tutması üzerine hisseleri yüzde 1,7 geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x