Merkez’in Raporunda Enflasyon İtirafı

Merkez Bankası son gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu Toplantı özetini paylaştı. Özette, aylık enflasyonun, başta asgari ücret olmak üzere ücret ayarlamaları ve zamana bağlı fiyat belirleme eğilimi yüksek kalemlerin etkisiyle Ocak ayında yükseleceği belirtildi.

Özette şöyle denildi:

“Aylık enflasyon, başta asgari ücret olmak üzere ücret ayarlamaları ve zamana bağlı fiyat belirleme eğilimi yüksek kalemlerin etkisi ile ocak ayında yükselecektir. Enflasyon Raporu tahminlerine de yansıtılmış olan aylık enflasyondaki söz konusu artışın şubat ayı ve sonrasında yavaşlayarak, yılın ilk yarısında enflasyonun ana eğilimindeki düşüşe yakın seyredeceği tahmin edilmektedir.”

BLOOMBERG’TEN ÖNGÖRÜ

2024’te uygulanacağı açıklanan yeni asgari ücret Wall Street’teki bazı kredi kuruluşlarının Merkez Bankası’nın enflasyonu düşürme çabalarını zorlaştıracağı uyarısında bulunduğu bir seviyeye yakın. Bloomberg’e göre, TCMB politikaları daha da sıkılaştırabilir.

BARIŞ SOYDAN’DAN İLGİNÇ YORUM

Ekonomist Barış Soydan da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Bloomberg’in haberini paylaştı. Soydan “Bloomberg’e konuşan yabancı yatırımcılar doların 29.45’e yükselmesini, asgari ücretin %50 artırılmasına bağlamış. Görünen o ki “Asgari ücret enflasyonu artırdı” diye yabancılar Merkez Bankası’ndan daha çok faiz artırımı istemeye başlayacak. Erdoğan da bir noktada “Yeter” diyecek” yorumunda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir