4 günün sonunda Washington’ın “kabul edebileceği” bir Gazze BMGK tasarısı hazırlandı; metinden ABD’nin talebiyle ateşkes çağrısı çıkarıldı!

T24 Dış Haberler

ABD, bir hafta boyunca müzakereleri sürdürdükten ve aralarında “acilen çatışmaların durdurulması” ifadesinin metinden çıkarılması gibi düzenlemeler yaptırdıktan sonra Gazze’ye giren insani yardımı artıracak tasarıyı desteklemeyi kabul etti. 

Thomas-Greenfield, “Oylamaya hazırız. Bu, ihtiyacı olanlara insani yardım getirecek bir tasarı” dedi.

Tasarının yeni halini diğer BMGK üye ülkelerinin, özellikle de Rusya’nın kabul edip etmeyeceği bilinmiyor. Diplomatların durumu başkentleriyle ele alabilmesi için oylama, cuma gününe kadar ertelendi.

The Guardian’ın gördüğü düzenlenmiş metne göre, tasarıdan, “insani yardıma izin vermek için çatışmaların acilen durdurulması” ifadesi çıkarıldı. Bunun yerine tasarıya, “Güvenli ve kesintisiz insani erişim için acilen adımlar atılması ve çatışmaların sürdürülebilir şekilde durması için gerekli şartların oluşturulması” çağrısı eklendi. 

Tasarıda ayrıca BM Genel Sekreteri’nden yardımları takip etmesi için bir mekanizma oluşturması da istendi. ABD, bu hafta insani yardım üzerindeki kontrolü sadece BM’ye vermenin esnetilemez olduğunu ve yardımları olumsuz etkileyebileceğini savunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x