Altın Sıkıştı! Analistler Sonraki Hamlesini Değerlendiriyor

Altın piyasası haftayı mütevazı kazanımlarla kapattı. Ancak, 2.050 dolardaki direnç devam ettiği için haftalardır devam eden kanalında sıkışıp kaldı. Analistler bundan sonraki hamlesinin ne olacağını değerlendiriyor.

Hisse senedi piyasası altın piyasasına engel mi oluyor?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Federal Reserve, bu yıl para politikasını gevşeteceğinin sinyalini verdi. Bununla birlikte yakın zamanda faiz indirimleri şimdilik masadan kalktı. Buna rağmen altın piyasası yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Birçok analist ve ekonomist, merkez bankasının yeni gevşeme döngüsüne Haziran ayında başlamasını bekliyor.

Analistler, faizler kaçınılmaz olarak düşeceği için altın üzerinde yükseliş eğilimini sürdürüyor. Ancak bazılarına göre, birçok yatırımcı hisse senedi piyasalarında heyecan aradığı için altın zorlanmaya devam edebilir. Diğer analistler S&P 500’ün mavi gökyüzü bölgesine doğru ilerlemeye devam etmesinin de değerli metal için bir fırsat sağladığına inanıyor.

Parlak metal ’emtia-off’ hissiyatına kapılmış durumda!”

Altın 2.000 doların üzerinde seyrederken, S&P 500 rekor seviyeden rekor seviyeye doğru ilerliyor. S&P, Nvidia’nın dördüncü çeyrekte elde ettiği sağlam kazançların ardından yükselişe geçti. Büyüyen yapay zeka trendi nedeniyle çip üreticisi, Google’ın ana grubu Alphabet’i geride bıraktı. Böylece, bu hafta ABD’nin en değerli üçüncü şirketi oldu. Yaklaşık 2 trilyon dolarlık piyasa değeriyle Nvidia şu anda sadece Microsoft ve Apple tarafından geçiliyor.

MKS PAMP metal stratejisi başkanı Nicky Shiels, Nvidia’nın değerini madencilik terimleriyle ifade ederek teknoloji şirketinin Barrick Gold’dan 77 kat daha değerli olduğunu belirtti. Shiels ayrıca altının yapay zeka furyasından etkilendiğini belirtiyor. Ancak mevcut coşkulu ortamda değerli metalde değer görmeye devam ettiğini kaydediyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Altın, tüm zamanların en yüksek seviyelerinin hemen altında yer almasına rağmen ’emtia-off’ hissiyatına kapılmış durumda. Yapay zeka/teknoloji hype’ı da altın ETF’lerinden yeterince uzaklaşarak büyük batılı yatırımcı çıkışlarına yol açıyor. ATH’lere yakınken bir varlık sınıfında dibe vurmuş bir hissiyata sahip olamazsınız… Bir şeyler yanlış gidiyor, ancak özellikle temelde fiziksel talep doyumsuz, istikrarlı ve giderek fiyata duyarsız hale gelirken, altında hissiyata karşı yüzmek için genellikle iyi bir zamandır.

Altın 2.000 doların üzerinde bir mesafe kat etmek için olgunlaştı!”

Ancak bazı analistler, sadece bir avuç hisse senedinin momentumu yönlendirmesiyle hisse senedi piyasalarının kırılgan ve köpüklü olabileceğini söylüyor. Hisse senetleri potansiyel olarak düzelirken altın piyasasının güvenli liman talebinden faydalanacağını belirtiyorlar. Bloomberg Intelligence kıdemli piyasa analisti Mike McGlone, şu değerlendirmeyi yapıyor:

ABD hisse senedi piyasasında bir miktar geri çekilme ve dolum görüldüğünde altının 2.000 doların üzerinde bir mesafe kat etmek için olgunlaştığını düşünüyorum. Fed, risk varlıklarındaki spekülatif çılgınlıkların ortasında gevşemez.

Bu hayal kırıklığı muhtemelen altın üzerinde baskı yaratacak”

Yatırımcıların teknoloji sektöründeki parıltıdan gözleri kamaştığı için cansız performansıyla dikkat çeken sadece altın piyasası değil. Madencilik sektörü, altın fiyatları yüksek kalmaya devam ederken bile düşük performans göstermeye devam ediyor. Trade Nation Kıdemli Piyasa Analisti David Morrison, madencilik sektöründeki hayal kırıklığı yaratan performansın altın üzerinde baskı yaratabileceğini söylüyor. Ancak bu olumsuz havanın madenciler ve ham emtia için bir dip sinyali olacağını de belirtiyor. Analist, şu yorumu yapıyor:

Kısa vadeli fiyat hareketleri açısından, mevcut borsa rallisi kesinlikle odak noktasını çekiyor. Aynı zamanda altın ve gümüş, yatırımcıları önemli miktarda sahip olmaya değer olduklarına ikna etmek için mücadele ediyor. Ancak Aralık başındaki yükselişinin ardından altın 2.000 doların üzerinde oldukça rahat bir şekilde konsolide oluyor. Değerli metaller yıllarca hiçbir şey yapmayabilir ve sonra birdenbire güçlü bir ralli ortaya çıkabilir. Bunun 2024 yılında gerçekleştiğini görebilir miyiz? Büyük olasılıkla.

Haftanın ekonomik verileri

Federal Rezerv‘in en azından Haziran ayına kadar “bekle ve gör” modunda olması nedeniyle bazı piyasa analistleri, yatırımcıların dikkatinin hisse senedi piyasasındaki duyarlılığa odaklanacağını ve ekonomik verilerin önümüzdeki hafta açıklanacak raporlarla dolu olsa bile çok az etkiye sahip olacağını söylüyor.

Piyasalar önümüzdeki hafta ABD merkez bankasının tercih ettiği enflasyon göstergesi olan çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Endeksi’nin (PCE) açıklanmasıyla önemli enflasyon verilere bakaca. Piyasalar ayrıca daha fazla konut satış verisi ve imalat sektöründeki faaliyete ilişkin önemli bilgiler alacak. Ekonomistler, hisse senedi piyasalarındaki yükseliş eğilimini sarsmak için makul ölçüde hayal kırıklığı yaratan ekonomik haberlerin gelmesi gerektiğini belirtiyor.

  • Pazartesi: ABD yeni konut satışları.
  • Salı: Dayanıklı mal siparişleri. ABD tüketici güveni.
  • Çarşamba: ABD 4. Çeyrek GSYH öngörüleri.
  • Perşembe: ABD Çekirdek PCE. Kişisel gelir ve harcamalar. Haftalık işsizlik başvuruları. Bekleyen konut satışları.
  • Cuma: ISM imalat PMI.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x