Bitcoin zirveye çıkıyor!

Grayscale, BlackRock ve Fidelity gibi yatırım bankaları fiyatında yüksek dalgalanmalar görülen bu dijital varlığa milyarlarca dolar yatırım yapıyor.

Son haftalarda bu güçlü kurumlar “bitcoin balinaları” olarak tanınıyor.Bunun sebebi sadece 21 milyon adet bitcoin üretilebilecek olması. Bunun 19 milyonu halihazırda çıkarıldı, ancak çoğu piyasada değil.

GİZEMLİ “BITCOIN BALİNALARI” KİM?

Servetin bu şekilde el değiştirmesi, aslen merkeziyetsiz bir internet parası olarak tasarlanan kripto değer için ne anlama geliyor?

Doğrudan araştırmalar ve yayımlanan bilgilerden derlenerek oluşturulan aşağıdaki veriler bitcoin’in nasıl dağıldığına dair fikir verebilir. Veriler 29 Şubat sabahına kadar toplandı.

SONSUZA KADAR KAYBOLAN BİTCOINLER

Sonsuza dek kaybolan bitcoinlerin ne kadar olduğuna dair tahminler 3 milyondan başlayıp 6 milyona kadar çıkıyor.

Bitcoinler, kullanıcılar dijital cüzdanlarının detaylarını unuttuğunda kaybolabiliyor çünkü kripto para için “müşteri hizmetleri” sunulmuyor.

James Howells adlı bir kullanıcı Galler’de hard diskini kazayla atıp 8 bin bitcoini kaybettiğini iddia etmişti.

Kaybolan bitcoinlerin bir bölümünü suç amacıyla kullanılmak üzere edinilip dokunulmadan bırakılanlar oluşturuyor.

İngiliz blok zinciri analiz firması Elliptic’teki kripto yatırımcılara göre 3,15 milyon bitcoin 10 yıldan uzun süredir atıl bir şekilde bekliyor.Bazı analistlere göre beş yıldır yerinde duran bitcoinler de kayıp sayılabilir. Yani bu kayıp yığınına milyonlarca yeni bitcoin eklenebilir.

Kaba tahminle 3,5 milyon bitcoinin kaybolduğu konusunda bir uzlaşı var. Ancak atıl durumdaki 1,1 milyon kripto paranın Bitcoin’in anonim yaratıcısına ait olma olasılığı da var. Bu nedenle bu kısmı çıkardığımızda temkinli bir hesaplamayla bütün bitcoinlerin yüzde 11’ine denk gelen 2,4 milyonun kaybolduğu söylenebilir.

SON BITCOIN 2140’DA ÜRETİLECEK

Bitcoin’in tasarımı sadece 21 milyon adet üretilmesine izin veriyor. Her bir kripto para dünya çapında bir bilgisayar ağı üzerinden çıkarılabiliyor. Çoğu büyük bitcoin madenciliği şirketlerinin elindeki bu bilgisayarlar muhasebeciler gibi davranarak bitcoin işlemlerinin kaydını tutuyor.

Bunun karşılığında otomatikman bitcoin’le ödüllendiriliyorlar. Ödül verilen kripto para miktarı zamanla azalıyor ve Nisan’da yeniden yarılanacak. Böylelikle tedarikteki bitcoin miktarı azalmaya devam edecek. Bitcoinlerin yüzde 7’sinin hala çıkarılması gerekiyor ve son Bitcoin’in 2140’da üretileceği tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x