İsrail’in Gazze’deki Bir Hastaneyi Bombalamasına Batılı Liderlerden Ne Tepki Geldi?

7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e saldırıları sonrası İsrail, Gazze’yi abluka altına almıştı. Filistin halkı günlerdir gıda tedariğinden yoksun, elektrik ve sudan yoksun, en önemlisi de can güvenlikleri yok. İsrail, Gazze Şeridi’ndeki binaları, sivilleri ve yolları bombalamaya devam ediyor. Son olarak 17 Ekim akşamı İsrail, Gazze’deki bir hastaneyi bombaladı. Gazze Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamalara göre ölü sayısı 800’ün üzerinde. İsrail’in hastaneyi bombalamasının ardından siyasiler ardı sıra açıklama yaptı. Peki daha 2 gün önce İsrail’in kendini uluslararası hukuka uygun bir şekilde savunmasını haklı bulan Avrupa devletlerinin yetkili isimleri bu suça ne tepki verdi?

İsrail, 17 Ekim akşamı abluka altına aldığı Gazze’de bir hastaneyi bombaladı. Gazze Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre ölü sayısı 800’ün üzerinde.

Hamas, saldırıyı savaş suçu olarak nitelendirdi ve bu bir soykırımdır açıklaması yaptı. Saldırı sonrası Filistin’de 3 günlük yas ilan edildi.

Peki tüm dünyanın protesto ettiği bu insanlık suçuna Batılı liderlerin ve yetkililerin tepkisi ne oldu?

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yaptığı basın açıklamasında,

‘Hamas terörü artık Filistin halkına büyük acılar yaşatıyor. İsrail ile dayanışma içinde olmak ve Filistinlilerin insani ihtiyaçları için hareket etmek arasında hiçbir çelişki yoktur’ dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz Twitter’da en son İngilizce, Almanca ve İbranice bir mesaj yayınladı. Ancak mesajı Gazze’deki insanlık dramına yönelik değil, Yahudilerin uğradığı soykırıma yönelikti:

‘Acımasız terör. Savunmasız sivillerin infazı. Bebekler katledildi, çocuklar kaçırıldı. Holokost mağdurları kanımızı donduruyor. İsrail’in buna karşı kendini savunma hakkı vardır. Bir devletin vatandaşlarını koruma görevi vardır.’

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Fontelles:

Gazze’deki El Ehli Arabi Baptist hastanesinden gelen haberler, günlerdir gözlerimizin önünde yaşanan trajediye dehşet katıyor. En büyük bedeli bir kez daha masum siviller ödüyor. Bu suçun sorumluluğu açıkça ortaya konulmalı ve failler hesap vermeli.

Üst düzey bir Avrupa Birliği yetkilisi:

‘Ortadoğu şiddet, Avrupa’daki terör tehdidini artırıyor. Gazze’deki o hastaneyi kim bombaladıysa savaş yasalarını çiğnedi.’

Kanada Başbakanı Justin Trudeau:

Trudeau, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Baptist Hastanesi’ne düzenlediği saldırıyı kınadı. “Savaşlarla ilgili kurallar vardır ve hastaneyi vurmak kabul edilemez” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’e gitmesi ve ardından Ürdün’de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelmesi planlanıyordu. Ancak saldırıların ardından Mahmud Abbas, Biden ile görüşmeyi iptal etti.

Uluslararası basında Biden’ın, İsrail’in Gazze’deki hastaneyi bombalamasına dair görüşleri değil, Biden’ın İsrail’e yapacağı ziyaretin riskli olacağı tartışılıyor.

Avrupa Konseyi lideri Charles Michel ise Orta Doğu’daki çatışmayı ele almak için yapılan acil bir video konferansından sonra şunları söyledi:

‘Çatışmaları yatıştırmaya çalışmak için Avrupa Birliği düzeyinde de işbirliği yapmalıyız; güvenlik risklerini önlemeye çalışmalı ve işbirliğini güçlendirmeliyiz. Gazze’nin tam kuşatılmasının uluslararası hukuka uygun olmadığını düşünüyorum.’ Gazze kentindeki hastanenin hava saldırısıyla vurulmasından kısa bir süre sonra başlayan toplantının başında İsrail, Filistin ve ayrıca Fransa ve Belçika’daki kurbanlar için de bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x