Kurumsal Para SOL Coin’den Çıkarken Bu 7’sine Giriyor!

Kripto para piyasası için olumlu bir işaret olarak CoinShares’in son haftalık raporu, kripto varlıklara yatırımcı ilgisinin devam ettiğini ortaya koyuyor. Yalnızca SOL coin çıkışları olmasına rağmen, diğer coinlere yönelik yatırım ciddi şekilde devam ediyor.

CoinShares raporu: Girişler 5.7 milyar doları aştı

CoinShares’in 22 Şubat 2024’te yayınladığı rapor, art arda dört hafta boyunca toplam 598 milyon ABD doları tutarında giriş olduğunu ve yılbaşından bugüne kadar gerçekleşen girişlerin 5,7 milyar ABD dolarını aştığını gösteriyor. Bu rakam, 2021 yılında görülen rekor düzeydeki girişlerin önemli bir bölümünü (%55) temsil ediyor.

Yönetim altındaki toplam varlıklar (AuM) bu hafta başında Aralık 2021’den bu yana en yüksek nokta olan 68,3 milyar ABD dolarına ulaşırken, Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 87 milyar ABD dolarının altında kaldı.

Bölgesel yatırım eğilimleri ne yönde?

Bölgesel olarak, Amerika Birleşik Devletleri geçen hafta gelen 610 milyon ABD doları ile girişlerin ana itici gücü olmaya devam ediyor. Ancak bu durumun, aynı dönemde toplam 436 milyon dolarlık çıkışa sahne olan görevdeki ihraççı Grayscale’den büyük ölçüde etkilendiğini belirtmek önemlidir. Bu durum, Grayscale ürünlerini kullanan kurumsal yatırımcıların, genel piyasa duyarlılığı olumlu seyretmeye devam etse de, potansiyel olarak fonlarını geri çektiklerini göstermektedir.

Brezilya ve İsviçre’de sırasıyla 8,2 milyon dolar ve 2,1 milyon dolar tutarında küçük girişler görülürken, Kanada ve İsveç’te sırasıyla 18 milyon dolar ve 8 milyon dolar tutarında çıkışlar yaşandı.

Bitcoin girişlere hakim, SOL coin için ise çıkışlar var

Bitcoin, geçen hafta 570 milyon dolarlık girişle yatırımcılar için en cazip varlık olmaya devam ediyor. Bu, Bitcoin için yılbaşından bugüne kadar olan girişleri 5,6 milyar ABD dolarına çıkardı. Bununla birlikte, son fiyat artışları bazı yatırımcıları bahislerini korumaya itti ve short Bitcoin pozisyonlarına 3,9 milyon ABD doları tutarında küçük girişlere yol açtı.

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum’a geçen hafta 17 milyon ABD doları giriş oldu. Chainlink ve XRP de sırasıyla 1,8 milyon dolar ve 1,1 milyon dolar tutarında ılımlı girişler yaşadı. Buna karşılık, Solana ağındaki son kesintiler yatırımcı duyarlılığını azaltmış ve 3 milyon dolalrık çıkışa neden olmuş gibi görünüyor.

SOL coin çıkışları dışında Blockchain hisseleri ne durumda?

Kripto varlık piyasası toparlanma işaretleri gösterirken, rapor geçen hafta toplam 81 milyon dolar tutarında Blockchain hisse senetlerinden çıkışların devam ettiğini vurguluyor. Bu durum, geleneksel hisse senedi yatırımcılarının şu anda Blockchain ile ilgili şirketlere karşı daha temkinli bir yaklaşım benimsediğini gösteriyor.

Genel olarak, CoinShares’in haftalık raporu kripto para piyasası için ihtiyatlı iyimser bir tablo çiziyor. Grayscale’in çıkışları kurumsal duyarlılıkla ilgili soru işaretleri yaratırken, başta Bitcoin olmak üzere çeşitli kripto varlıklara yönelik tutarlı girişler yatırımcı güveninde potansiyel bir geri dönüşe işaret ediyor. Piyasa gelişmeye devam ettikçe, yatırımcı davranışının tam resmini anlamak için hem geleneksel hem de kripto varlık sınıflarını izlemek çok önemli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x