Trump: Zelenskiy, tarihteki en iyi satıcılardan biri

ABD’nin eski başkanı ve Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayı Donald Trump, ABD’nin Ohio eyaletinde yaptığı seçim mitinginde, ABD’nin Rusya ile savaşan Ukrayna’ya yaptığı yardımlar ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy hakkında konuştu.

Seçimdeki rakibi ABD Başkanı Joe Biden’ın ABD halkının parasını Ukrayna’ya göndermekle daha fazla ilgili olduğunu savunan Trump, Ukrayna’ya para göndermemeleri gerektiğini, bunun yerine borç vermeleri gerektiğini söyledi. “Eğer başarırlarsa – devasa ihtimallerle karşı karşıyalar ama – eğer bunu yaparlarsa bize geri öderler” diyen Trump, “Onlara parayı borç verin, ödünç olarak verin” diye konuştu. Zelenskiy’nin tarihteki en iyi satıcılardan biri olduğunu söyleyen Trump, “Ülkeye her geldiğinde, 50-60 milyar dolarla buradan ayrılıyor. Ben bunu hiç yapamadım. O, benden daha iyi bir satıcı” ifadelerini kullandı.

ORBAN: TRUMP, UKRAYNA’YA PARA VERMEYECEK

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, 8 Mart Cuma günü ABD’nin Florida eyaletinde Trump’la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Trump’ın yeniden seçilmesi halinde ABD’nin 2022 yılından bu yana Rusya ile savaşan Ukrayna’ya ‘para vermeyeceğini’ söylemişti.

Macaristan devlet televizyonuna konuşan Orban, “(Trump) Rusya-Ukrayna savaşına bir kuruş vermeyecek; dolayısıyla savaş bitecek. Çünkü Ukrayna’nın kendi ayakları üzerinde duramadığı aşikar” ifadelerini kullanmıştı. Macaristan Başbakanı Orban, sözlerini şöyle sürdürmüştü: “Eğer Amerikalılar ve aynı zamanda Avrupalılar para ve silah vermezse o zaman bu savaş bitecektir. Ve eğer Amerikalılar para vermezse Avrupalılar bu savaşı kendi başlarına finanse edemez. O zaman da savaş sona erer.”

Savaşın ateşkesin ardından barış görüşmeleri ile nasıl nihayete ereceğinin ve istikrarlı, güvenli bir Avrupa’nın nasıl yaratılacağının ‘başka bir konu’ olduğunu belirten Orban, önce barışın tesis edilmesi gerektiğini ve ‘Trump’ın bunun için araçları olduğunu’ savunmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x