Zelenskiy: Çok zor bir kış bizi bekliyor

İspanya’nın Granada kentinde düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) toplantısına katılan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın saldırılarına karşı hava savunma sistemi yardımı talebini yineledi. Zelenskiy, Granada’daki AST toplantı salonuna girişte gazetecilere yaptığı kısa açıklamada, “Çok zor bir kış bizi bekliyor. Kış boyunca Rusya’nın çok sayıda saldırısına maruz kalacağız. Rusya, Avrupa kıtası için bir tehdit olacak. Bundan dolayı mümkün oldukça çok hava savunma sistemine ve füzeye ihtiyacımız var” dedi.

AA’nın aktardığına göre, Ukrayna Devlet Başkanı ayrıca ABD iç siyasetinde yaşanan gelişmelerle ilgili yöneltilen bir soruya da “ABD Başkanı (Joe) Biden ile görüşmemde de bizi yüzde 100 desteklediğini söylemişti. ABD’de Kongre’nin iki tarafı da bizi destekliyor. Ama seçim dönemlerinin her zaman karışık olduğunu biliyorum” cevabını verdi.

Diğer yandan AST toplantısına ev sahipliği yapan İspanya’nın Başbakanı Pedro Sanchez de bugünkü toplantılarda Ukrayna’ya destek ve birlik mesajı vermeye devam edeceklerini, Zelenskiy ile ikili bir görüşme yapacağını söyledi. Granada’da bir gün sürecek AST toplantısına 27 Avrupa Birliği (AB) üyesi ile 17 Avrupa ülkesinin lideri katılıyor.

İNGİLTERE: RUSYA KARADENİZ’DEKİ SİVİL GEMİLERİ HEDEF ALABİLİR

Öte yandan İngiliz istihbaratı, Rusya’nın, Karadeniz’de sivil gemileri hedef almak amacıyla deniz mayınları kullanabileceğini iddia etti. İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, gizliliği kaldırılan istihbarat bilgilerine göre Rusya’nın Ukrayna limanlarına yaklaşırken deniz mayınları döşemek dahil Karadeniz’deki sivil deniz taşımacılığını hedef almayı sürdüreceği ileri sürüldü.

İngiliz istihbarat bilgilerine ilişkin değerlendirmede Rusya’nın, Ukrayna’nın tahıl ihracatını engellemek amacıyla bu ülkenin insani koridorundan geçen sivil gemileri hedef almaya çalıştığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“(İstihbarat bilgilerine göre) Rusya, Ukrayna ekonomisine baskı yapma girişimlerini devam ettirecek. Rusya’nın sivil gemileri açıkça batırmaktan kaçınmak istediği, bunun yerine Karadeniz’de sivil gemilere yönelik herhangi bir saldırıdan Ukrayna’yı sorumlu tutacağı neredeyse kesin. Bu istihbarata ilişkin değerlendirmemizi yayımlayarak İngiltere, ‘Rusya’nın böyle bir olayın meydana gelmesini engellemeye yönelik taktiklerini ifşa etmeyi’ amaçlamaktadır.”

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly de sosyal medya platformu X’ten yaptığı paylaşımda, bugün açıklanan gizliliği kaldırılmış istihbarat bilgilerinin, Rusya’nın Karadeniz’de sivil gemileri hedef almak üzere deniz mayınları kullanabileceğini gösterdiğini savundu. Cleverly, “(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin, dünyanın en savunmasız insanlarına gıdanın ulaşmasını engelliyor, dünya bunu izliyor” ifadesini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x